قطعات

دلایل روشن شدن چراغ باتری و نحوه تعمیر آن

دلایل روشن شدن چراغ باتری و نحوه تعمیر آن

دلایل روشن شدن چراغ باتری و نحوه تعمیر آن

آیا چراغ باتری ماشین شما هنگام رانندگی روشن است؟ این محتوا محتمل ترین علت ها را تشریح می کند و راه حل های ساده ای برای نگه داشتن خودروی شما در جاده ها ارائه می دهد.

وقتی چراغ هشدار داشبورد روشن می‌شود، همیشه باید به آنچه در حال وقوع است توجه داشته باشید. با چراغ باتری، ممکن است زمان زیادی برای کشف مشکل قبل از به وجود آمدن مشکل برای ماشین نداشته باشید. به همین دلیل است که باید دلایل روشن شدن چراغ باتری در حین رانندگی را تشخیص دهید.

در راهنمای خود، ما به شش دلیل اصلی برای این چراغ هشدار، به خصوص هنگام رانندگی اشاره می کنیم. ما همچنین به شما نشان می دهیم که وقتی روشن شد چه کاری انجام دهید.

فهرست مطالب نشان می دهد دلایل روشن بودن چراغ باتری در هنگام رانندگی چراغ باتری ممکن است به دلیل شکستن یا لیز خوردن تسمه دینام روشن باشد. همچنین ممکن است به دلیل فرسودگی دینام، قرقره خراب یا سیم کشی آسیب دیده باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که باتری خراب باشد، روی پایانه ها خوردگی داشته باشد و …

 

دلایل روشن شدن چراغ باتری و نحوه تعمیر آن

دلایل روشن شدن چراغ باتری و نحوه تعمیر آن

۱.شکستگی یا سر خوردن تسمه دینام

تسمه سرپانتین ( تسمه پروانه ای ) وظیفه راه اندازی دینام را به همراه سایر لوازم جانبی بر عهده دارد. معمولاً در صورت مراقبت از آن بین ۸۰ هزار تا ۱۵۰ هزار کیلومتر دوام می آورد. اگر تسمه سرپانتین شروع به از کار افتادن کند یا شروع به لیز خوردن کند، متوجه مشکل در اجرای دینام خواهید شد. این مشکل همچنین منجر به صدای جیغ می‌شود، به‌خصوص زمانی که هوا سرد است. همچنین ممکن است نورهای سوسو یا کم نور را مشاهده کنید و در صورت از بین رفتن کامل باتری، موتور ممکن است از کار بیفتد.

۲. دینام معیوب یا فرسوده

دینام وظیفه شارژ باتری خودرو در حین کارکرد موتور را بر عهده دارد. اگر دینام از کار بیفتد، باتری برق مورد نیاز خود را دریافت نخواهد کرد. دینام معمولاً ۱۵۰ هزار تا ۲۴۰ هزار کیلومتر کار می کند، بنابراین این مشکلی نیست که اغلب باید با آن برخورد کرد.

یک دینام در حال مرگ چندین علامت از جمله کم نور شدن چراغ های جلو و خرابی تجهیزات الکتریکی را نشان می دهد. اگر به سرعت حل نشود، در نهایت با باتری ماشین مرده مواجه خواهید شد.

۳. قرقره دینام بد

تسمه سرپانتین هنگام بافته شدن و خارج شدن از اجزای مختلف، دور قرقره دینام می پیچد. اگر قرقره آسیب ببیند یا از کار بیفتد، می تواند مشکلات زیادی برای تسمه ایجاد کند که به مشکلات دینام تبدیل می شود.

اولین علامتی که نشان می دهد مشکلی در قرقره وجود دارد ممکن است تسمه آسیب دیده باشد. اگر تسمه در برابر قرقره گیر کرده یا ساییده شود، مقداری آسیب خواهید دید. در صورت انجام بازرسی ممکن است آسیب فیزیکی به قرقره نیز مشاهده شود. در کنار بوی سوختن و صداهای غیرمعمول، باید مراقب علائم معمول باتری ماشین در حال مرگ نیز باشید.

۴. سیم کشی بد دینام

دینام برق باتری ماشین را تامین می کند، اما بدون سیم کشی و اتصالات مناسب که ولتاژ از طریق آن عبور می کند، نمی تواند این کار را انجام دهد. اگر سیم‌کشی آسیب ببیند یا فرسوده شود، سیگنال‌ها قطع می‌شوند و باتری بدون شارژ لازم برای کار کردن باقی می‌ماند.

چیزی که در نهایت با آن مواجه خواهید شد باتری مرده ماشین است. این مشکل همچنین باعث روشن شدن چراغ باتری می شود و به شما اطلاع می دهد که باتری شارژ نمی شود.

۵. مشکل خود باتری

تست باتری ماشین همیشه این احتمال وجود دارد که مشکل واقعاً مربوط به باتری ماشین باشد. هنگامی که باتری خیلی از بین می رود، دینام مدت بیشتری می تواند آن را شارژ کند، به علاوه چراغ روشن می شود.

باتری خودرو به طور متوسط سه تا پنج سال عمر می کند. ما توصیه می‌کنیم که باتری خودرو را به طور منظم بازرسی کنید تا دوباره بررسی کنید که سالم است، به خصوص قبل از زمستان، زمانی که سرما می‌تواند روی باتری‌های ضعیف تأثیر بگذارد.

۶. خوردگی ترمینال باتری

گاهی اوقات باتری حتی با وجود اینکه در شرایط خوبی است شارژ نمی شود. اگر روی ترمینال‌ها خوردگی ایجاد شده باشد، ولتاژی که از دینام می‌آید نمی‌تواند باتری را تخلیه کند. خوردگی زمانی ایجاد می شود که گاز هیدروژن با هوا برخورد کند.

شما آن را به عنوان ماده سفید یا سبز رنگ در اطراف پایانه ها و روی کانکتورها مشاهده خواهید کرد. با این حال، شما نمیتوانید آن را لمس کنید زیرا بسیار سوزاننده است.

 

دلایل روشن شدن چراغ باتری و نحوه تعمیر آن

دلایل روشن شدن چراغ باتری و نحوه تعمیر آن


بیشتر بخوانید:
کمک فنر چیست؟ و چه کاربردی دارد
شاتون چیست؟

نحوه برطرف کردن چراغ باتری روشن در هنگام رانندگی

در اولین علامت چراغ هشدار باتری، بهتر است ماشین را در مکانی امن برای تشخیص سیستم نگه دارید . شما نمی توانید به رانندگی ادامه دهید زیرا باتری و/یا دینام ممکن است در هر زمانی از کار بیفتند. هنگامی که مکانی برای نگاه کردن به وسیله نقلیه دارید، این نکات مفید را دنبال کنید.

۱. اندازه گیری ولتاژ شارژ در حالی که موتور در حال کار است

با مولتی متر خود ولتاژ باتری را در حالی که موتور روشن است بررسی کنید. با موتور خاموش، باتری باید 12.6 ولت اندازه گیری کند. با این حال، هنگامی که موتور در حال کار است، دینام باید ولتاژ اضافی ارائه دهد، بنابراین این عدد باید بیشتر باشد.

در واقع،در حالت معمولی 13.5 تا 14.5 ولت خواهد بود. هر چیزی کمتر یا بالاتر از این نشان دهنده مشکل دینام است.

۲. تسمه دینام/سرپانتین را بررسی کنید

گرما، سایش، روغن و محیط همگی می توانند بر کمربند سرپانتین تأثیر بگذارند. بعلاوه، قرقره می تواند شروع به سایش در برابر تسمه کند و اگر به دنبال آن باشید، آسیب قابل مشاهده ای بر جای می گذارد. هنگامی که تسمه ۸۰ هزار بر روی آن قرار گرفت، باید آن را به طور منظم بررسی کنید. اگر نشانه ای از ساییدگی یا آسیب به تسمه مشاهده شد، می خواهید آن را تعویض کنید.

به ویژه مهم است که هر تسمه ای را که دارای ترک، شکاف یا ساییدگی است، قبل از از کار افتادن تعویض کنید.

۳. سیم کشی را بررسی کنید

همچنین مهم است که یک بازرسی بصری سیم کشی را انجام دهید. می‌توانید تمام سیم‌کشی‌ها را از باتری تا دینام ردیابی کنید تا ببینید آیا آسیب دیده است. اگر متوجه سیم های آسیب دیده شدید، مهم است که فورا آنها را تعویض کنید. اطمینان حاصل کنید که کانکتورهای محل اتصال سیم کشی را نیز بررسی کنید و در صورت وجود مشکل آن ها را برطرف کنید .

۴. باتری را بررسی کنید

اهمیت بررسی منظم باتری خودرو را نادیده نگیرید. می توانید از یک مولتی متر استفاده کنید تا مطمئن شوید که ولتاژ باتری با موتور خاموش 12.6 ولت است. اگر نمی‌خواهید باتری را در خانه بررسی کنید، می‌توانید تست باتری را در بسیاری از فروشگاه‌های قطعات خودرو دریافت کنید. بسیاری از این مکان‌ها نیز وقتی باتری جدید را از طریق آنها خریداری می‌کنید، آن را به صورت رایگان نصب می‌کنند.

۵. اتصال به زمین موتور و خوردگی ترمینال باتری را بررسی کنید

اتصال زمین را با این مراحل آزمایش کنید.

 • برای تست مقاومت، ولت متر را روی اهم تنظیم کنید.
 • ترمینال منفی و اتصال زمین را بررسی کنید. اگر قرائت کمتر از پنج اهم باشد، مقاومت اتصال به زمین خوب است.
 • برای بررسی ولتاژ، ولت متر را روی جریان DC قرار دهید.
 • با روشن بودن لوازم جانبی، ولتاژ زیر بار نباید از 0.5 ولت بیشتر شود.
 • اگر جایی وجود دارد که ولتاژ وجود دارد، باید یک تسمه اتصال اضافه شود یا به یک محل اتصال زمین جدید نیاز دارید.
 • علاوه بر این، برای اطمینان از اتصال مناسب، می توانید خوردگی باتری را تمیز کنید.
 • جوش شیرین را روی محل خوردگی بپاشید.
 • با یک مسواک قدیمی آغشته به آب لیمو یا سرکه، آن را روی جوش شیرین بکشید تا وز شود.
 • بگذارید چند دقیقه بماند.
 • خوردگی را تمیز کنید.
 • آن را با مقداری آب بشویید.
 • برای جلوگیری از خوردگی، می توانید مقداری گریس ترمینال باتری روی پایه ها بمالید.

۶. با یک متخصص تماس بگیرید

اگر هر یک از این مراحل برای سطح تجربه شما بسیار پیچیده به نظر می رسد، بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید. بسیاری از افراد را دیده‌ایم که صدمات بیشتری به سیستم شارژ وارد کرده‌اند، فقط به این دلیل که به دلیل ناوارد بودن و اعمال تغییراتی که روی آن انجام شده خراب شده اند . علاوه بر این، برخی از خطرات جزئی مرتبط با کار روی باتری و دینام خودرو وجود دارد. از آنجایی که شما با ولتاژ کار می کنید، بهتر است از این کار خودداری کنید، مگر اینکه آمادگی انجام تمام اقدامات ایمنی لازم و تجربه نسبی از قبل را داشته باشید .

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *