قطعات

شاتون چیست؟

شاتون چیست؟

شاتون چیست؟

اسم این قطعه را خیلی از شما شنیده اید و شاید با آن آشنایی داشته باشید و بدانید این قطعه با این که اندازه ی خیلی بزرگی ندارد نقش بسیار پر رنگی را داخل خودرو ایفا می‌کند.
شاتون که با وجود کوچک بودن، نقش مهمی در موتور خودرو دارد و خرابی آن نیز می‌تواند مشکلات فراوانی را بدنبال داشته باشد. این شاتون کوچولو یکی از اجزای موتور خودرو میباشد که ارتباط میل لنگ و پیستون را برقرار می‌کند و باعث برقراری ارتباط جهش حرکت عمودی و جهش پیستون را به حرکت چرخشی یا دورانی تبدیل میکند.

جنس شاتون چیست؟

جنس شاتون باید به گونه ای باشد که علاوه بر نشکستن و ترک برنداشتن، تحت فشار های پیستون نیز دچار هیچ گونه خمیدگی نشود.
برای همین گاهی شاتون را از جنس آلومینیوم می‌سازند اما با این وجود شاتون های فولادی خیلی بهتر از بقیه جنس ها هستند.

یکی از اصلی ترین دلایل شکستن بلوک سیلندر،ترک خوردن سیلندر و آسیب به آن ها،شکستن شاتون میباشد‌. پس بهتر است عواملی منجر به شکستن و یا خمیدگی شاتون می‌شوند را بشناسیم و نسبت به آن ها دقت لازم را داشته باشیم

دلایل شکستن یا خمیده شدن شاتون چیست؟

❌ احتراق نامناسب

تنها کاری که می‌توان کرد تا با این مشکل روبرو نشوید و خودروی شما شاتون نزند؛ باید عملکرد سوخت رسانی به داخل موتور را چک کنید تا یک وقت سوخت به طور ناصحیح داخل سیلندر نرود و همچنین سر سیلندر با مشکلی مواجه نشود.
اگر به این موضوع بی محلی کنید ممکن است پیستون با فشار بیش از حد به سمت پایین حرکت داده بشه و اشیاء خودروی شما تحت فشار قرار دهد که ممکن است منجر به شکستن یا خمیدگی شاتون شود.

❌ کیفیت قطعه ی شاتون

اگر در ساخت شاتون دقت و توجه کافی صورت نگیرد شاتون تحت فشار های ناشی از ضربات پیستون و میل لنگ به راحتی دچار خمیدگی یا شکستگی می‌شود که این مورد راهکاری ندارد و به خود کارخانه بستگی دارد.

❌ روغن کاری نامناسب

اگر روغن کاری به درستی انجام نشود نیز باعث می‌شود خودروی شما شاتون بزند. اگر اتومبیل شما به این دلیل شاتون زد مطمئن باشید صد درصد مقصر خود شما هستید! چراکه این مورد باید توسط راننده رعایت و چک شود. علت آن تعویض دیر به دیر روغن موتور و استفاده از روغن های نامرغوب است که خاصیت روانکاری لازم را ندارد که این اتفاق رخ می‌دهد.همچنین خراب بودن پمپ روغن و سیستم روانکاری خودرو نیز می‌تواند در ایجاد این مشکل نقش داشته باشد. این مورد بیشترین آمار را در شکسته یا خمیده شدن شاتون دارد
پس روغن موتور خودرو خود را با دقت انتخاب کرده و به موقع آن را تعویض کنید

❌ معکوس کشیدن در زمان های نامناسب

این مورد بیشتر به وسیله رانندگان جوان انجام می‌شود که نمی‌دانند قرار است چه بلایی سر شاتون خودرو بیاورند!
معکوس کشیدن در سرعت های بالا به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود و این کار مساوی با شاتون زدن خودروی شماست.

❌ نگهداری نادرست از خودرو

وقتی شما به خودرو توجه نمی‌کنید کم کم موتور عمر مفید خود را از دست می‌دهد.

نکته بسیار مهم: رطوبت بدترین عامل برای موتور خودروی شماست؛ پس خودرو خود را به هیچ وجه در جای مرطوب قرار ندهید.

❌ کورس و قدرت

شاید افرادی را دیده باشید که عشق سرعت و کورس دادن باشند.در هنگام کورس فشار زیادی به موتور خودرو به خصوص شاتون وارد می‌شود.
با بالا رفتن و پایین آمدن بیش از حد سری، باعث شکستگی شاتون می‌شود که البته این بخاطر پیچ های شاتون است که خاصیت الاستیک خود را از دست داده و با تعویض کردن به موقع آن می‌توان از شکستگی شاتون جلوگیری کرد.

نکته مهم: هرچه سطح شاتون ها صاف و صیقلی تر باشد دیر تر ترک میخورند. برای جلوگیری از بروز این مشکل نیز باید روغن مناسب به موتور خودرو خود اضافه کنید.

دلیل شاتون زدن موتور های EF7 چیست؟

شاید خیلی از افراد فکر کنند که دلیل شاتون زدن خودرو هایی که موتور EF7 دارند؛ جنس بد شاتون باشد اما کمتر کسی می‌تواند ایراد شاتون زدن این نوع موتور ها را تشخیص دهد.
این ایراد مربوط به قسمت شاتون نیست! بلکه ایراد از قسمت پیستون این نوع موتور میباشد.

در بخش قرارگیری رینگ ها سه قسمت رینگ داریم؛

  • رینگ کمپرس اول
  • رینگ کمپرس دوم
  • رینگ روغن

در موتور های EF7 در قسمت دوم رینگ یعنی رینگ کمپرس دوم ، ایراد ریخته گری وجود دارد.
ایراد ریخته گری به این معناست که بعضی جاها با یکدیگر برابر نیست و بعضی جاها ممکن است ترک داشته باشد.
در موتور های EF7 وقتی شاتون می‌زند اکثر مکانیک ها به سراغ شاتون خودرو می‌روند اما کسی به پیستون دقت نمی‌کند‌.
در موتور های EF7 به علت این که پیستون از جنس خوبی ساخته نشده است وقتی وارد موتور می‌شود باد می‌کند!
وقتی جنس پیستون خوب نباشد و باد کند با بالا و پایین شدن درون بوش یک لحظه گیر می‌کند و باعث می‌شود شاتون که به پیستون و میل لنگ متصل است دچار کشیدگی شود و این اتفاق موجب شاتون زدن خودرو میشود.
در این مواقع اکثر مکانیک ها ممکن است بگویند چون شاتون کش آمده پیستون به دیواره بوش گیر کرده و همین دلیلی برای شاتون زدن است اما هیچکس نمی‌گوید چون این پیستون گیر کرده است شاتون دچار کشیدگی شده است.

جلوگیری از شاتون زدن موتور های EF7

از جنس خود پیستون که بگذریم باید به سراغ جای رینگ آن برویم. در قسمت دوم جای رینگ، در موتور های EF7 با ایراد مواجه هستیم.
برای حل این مشکل باید زمانی که می‌خواهیم پیستون بخریم یا بخواهیم پیستون موتور خودرو را تقویت کنیم باید شیار های پیستون را فیلر بزنیم. یعنی باید سه دهنه ی پیستون را در نقاط مختلف، در قسمت راستای گژن پین و در قسمت دامنه های پیستون فیلر بزنیم تا تشخیص دهیم که کجا کوتاه تر است و کجا بلند تر، به راحتی می‌توان عیب آن پیستون را تشخیص داد و گفت که این نوع پیستون مناسب کار تقویت هست یا خیر.

نکته بسیار مهم: موتور EF7 به روغن، بنزین و جرقه بسیار حساس است.‌
اگر کوچیک ترین ناک روی سر پیستون بزند؛ پیستون تعادل خود را در بوش از دست داده و با برخورد به دیواره ها باعث روغن سوزی، شاتون زدن و بغله گرفتن پیستون می‌شود.


برای خرید شاتون کلیک کنید:

شاتون مزدا 3
شاتون نیسان جوک
شاتون مزدا 6

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *