قطعات

علائم خرابی پلوس خودرو چیست ؟

علائم خرابی پلوس خودرو چیست ؟

علائم خرابی پلوس خودرو چیست ؟

چرخ های هر وسیله نقلیه به نیروی موتور بستگی دارد تا آنها را بچرخاند و وسیله نقلیه را به حرکت درآورد. پلوس قطعه‌ای است که وظیفه انتقال این نیرو را از موتور به چرخ‌های خودرو را دارد . به دلیل این وظیفه مهمی که پلوس به عهده دارد بدیهی است که بدون پلوس خودرو نمیتواند حرکت کند و پلوسی که مشکل دارد میتواند مشکلات زیادی را برای ماشین ما به وجود آورد . پس نیاز است که علائم خرابی آن را بشناسیم .

علائم خرابی پلوس

اگر قرار است خودروی شما به درستی حرکت کند باید پلوس شما سالم باشد. اگر پلوس خودرو شما خراب شود، علائمی به وضوح قابل مشاهده است که خود را نشان می دهند. در اینجا پنج علامت رایج که باید مراقب آنها باشید آورده شده است.

۱.مشکل در چرخش خودرو

یکی از بارزترین علائم مشکل داشتن پلوس زمانی است که در چرخاندن وسیله نقلیه خود مشکل دارید. چرخ های شما به دلیل مشکل اتصال U در انتهای میل محرک، مقدار گشتاور مناسبی را دریافت نمی کنند، بنابراین به دلیل مقاومت اضافی، چرخش بسیار دشوار خواهد بود.

البته دشواری در چرخش می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات دیگری باشد (از سیال فرمان کم قدرت گرفته تا دیفرانسیل آسیب‌دیده)، بنابراین برای کمک به تأیید، این علامت را با بقیه علائمی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد ترکیب کنید. هنگامی که مشخص شد مشکل از پلوس است، باید سریعاً آن را تعویض کنید تا به دلیل عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه خطر تصادف را از خود دور کنید .

۲. صدای جیر جیر

اگر ماشین در حال حرکت است و صدای جیرجیر می شنوید که به طور مداوم از زیر وسیله نقلیه شما می آید، نشانه آن است که پلوس شما ممکن است معیوب باشد. احتمالاً ممکن است از تعادل خارج شده باشد یا قسمتی از آن فرسوده شده باشد.

۳.صدای تق تق

خرابی پلوس می تواند باعث شود که هنگام پا گذاشتن روی پدال گاز یا دور زدن در جهت معکوس ، صداهای تق تق شنیده شود. این صدا ممکن است علاوه بر صداهای جیرجیر باشد که معمولاً همیشه می شنوید. در این مرحله، شما باید بیش از مصمم شوید که بخواهید قبل از آسیب جدی ، پلوس خود را تعویض کنید.

۴.لرزش

هنگامی که یک پلوس فرسوده دارید، ممکن است باعث ایجاد لرزش از زیر خودرو شود که می تواند از طریق فرمان یا کف خودرو احساس شود. این لرزش ها همراه با یک علامت دیگر باید نشانه واضحی باشد که شما نیاز به تعویض این قطعه دارید.

در بیشتر این موارد، پلوس ممکن است دارای بوش هایی باشد که فرسوده شده اند. به یاد داشته باشید که شفت توسط بوش ها در جای خود ثابت می شود. اگر بوش ها شل، آسیب دیده یا فرسوده باشند، شفت شما به دلیل آن لرزش پیدا می کند. سپس می تواند به شفت شما متمایل شود و به آن آسیب برساند .

۵. لرزیدن هنگام شتاب گیری

اگر هنگام تلاش برای شتاب گرفتن از توقف یا سرعت کم، لرزش را تجربه کردید، ممکن است یک یاتاقان بازویی U شکل یا مرکزی در داخل پلوس فرسوده شده باشد. این معمولا با صداهای عجیب و غریب نیز همراه خواهد بود. شما باید برای مطمئن شدن از دلیل مشکل به مکانیکی بروید و مکانیک هنگام سوار شدن بر ماشین آن را تشخیص دهد .

۶. روغنی شدن داخل یا لبه های لاستیک‌ها

اگر داخل یا لبه لاستیک ها روغنی شده باشند میتواند نشان دهنده ی نشتی مایع روان کننده ی مفصل پلوس باشد . این روغن باعث روان شدن حرکت پلوس و جلوگیری از خرابی آن میشود . این علامت مستقیما نشان دهنده ی این نیست که پلوس شما مشکل دارد و باید تعویض شود اما کم شدن این روغن میتواند باعث آسیب و مشکل در آینده شود .

به همین دلیل بهتر است که این موضوع را مرتبا چک کنیم تا از رخ دادن این اتفاق جلوگیری کنیم و در صورت بروز این مشکل آن را حل کنیم و اجازه ی پیش آمدن مشکلات بیشتر را ندهیم .

آیا میتوان با پلوس مشکل دار رانندگی کرد ؟

در حالی که معمولاً رانندگی با پلوسی که مشکل دارد امکان پذیر است، انجام آن برای مدت طولانی چندان عاقلانه نیست. اگر قسمتی از آن شکسته شود، در بهترین حالت قدرت آن محور را از دست خواهید داد. پلوس ممکن است بیفتد و بین زمین و وسیله نقلیه شما گیر کند و حرکت رو به جلو را محدود کند.

در برخی خودروهای چهار چرخ متحرک، جدا کردن یک محور مانند این ممکن است به دیفرانسیل مرکزی یا جعبه انتقال فشار وارد کند. این می تواند باعث سایش زودرس یا حتی خرابی دیفرانسیل مرکزی شود.

اگر پلوس از یک طرف جدا شود در حالی که هنوز به سرعت در حال چرخش است، احتمال زیادی وجود دارد که آسیب زیادی به قسمت زیرین وسیله نقلیه شما وارد کند. به یاد داشته باشید که اگر یک سر آن همچنان به وسیله نقلیه متصل باشد، پلوس برای لحظه ای به چرخش خود ادامه می دهد و هر چیزی را که در مسیر خود باشد خارج می کند. این می تواند کابل های ترمز دستی، خطوط ترمز، خطوط سوخت و حتی قسمت هایی از دسته سیم باشد و این مشکلات میتواند به تصادف و خاطره ای بسیار بد برای شما تبدیل شود .

عمر مفید پلوس ها چقدر است؟

به طور معمول، پلوس به اندازه طول عمر خودرو دوام می‌آورند، اما می‌توانید انتظار داشته باشید که حداقل 120000 کیلومتر دوام داشته باشند . اما به یاد داشته باشید، عمر آن به عوامل مختلفی مانند نوع وسیله نقلیه، ساخت آن و فرسودگی آن بستگی دارد.

به عنوان مثال، فردی که به سادگی از خودروی خود عمدتاً برای رفت و آمد در بزرگراه ها استفاده می کند، خطر خرابی بسیار پایینی دارد، در حالی که شخصی که از وسیله نقلیه خود برای بکسل های سنگین یا خارج از جاده استفاده می کند، در مورد مشکلات پلوس در رده پر خطر قرار می گیرد.

 

 


برای خرید پلوس کلیک کنید:
پلوس نیسان جوک
پلوس چپ مزدا 6
پلوس راست مزدا 6
پلوس فورد تاروس

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *