قطعات

فیوز ماشین،تعمیر و مکان یابی آن ها

فیوز ماشین
فیوز ماشین،تعمیر و مکان یابی آن ها
فیوزهای خودرو قهرمانان گمنام در سیستم الکتریکی خودروی شما هستند. هر یک از مدارهای خودروی شما را با قربانی کردن خود در هنگام خطای الکتریکی محافظت می کند و قطعات الکتریکی را ایمن نگه می دارد. هر زمان که فیوز سوخت، باید فورا آن را تعویض کنید.
همه فیوزها در داخل جعبه فیوز اصلی خودروی شما قرار دارند، جایی که نموداری را برای کمک به شناسایی سریع هر فیوز پیدا خواهید کرد. فیوزی را که فکر می کنید سوخته است بردارید و بررسی کنید. اگر فیوز سوخته یا ذوب شده است، و المنت سیم داخل آن شکسته است، به این معنی است که باید تعویض شود.
فیوز ها قطعات ارزانی هستند که به راحتی خودتان می توانید آن ها را تعویض نمایید. با این راهنما، با مکان یابی و تعمیر فیوزهای سوخته در وسیله نقلیه خود آشنا خواهید شد و مشکلات به ظاهر بزرگی که در ماشین رخ می دهد را با هزینه کمی درست کنید.

کار فیوز ماشین چیست؟

در ابتدا، بیایید یک جمع بندی سریع در مورد کار فیوز ماشین انجام دهیم. فیوزها برای ایمن نگه داشتن خودروی شما حیاتی هستند. آنها کوچک هستند، به راحتی فراموش می شوند، و در جعبه فیوز پنهان می شوند، که به شما دلیل بیشتری برای یادگیری آنها می دهد.
درست مانند فیوزهای الکتریکی که در اطراف خانه خود دارید، فیوزهای موجود در ماشین شما از سیستم الکتریکی محافظت می کنند. به طور خاص، هر مدار الکتریکی توسط یک فیوز محافظت می شود، و به همین دلیل است که وسیله نقلیه شما بسیاری از آنها را به طور همزمان دارد.
این وسایل حفاظتی زمانی که ولتاژ بیش از حد از مدار عبور می کند خود را از بین می برند. یک فیوز منفجر می شود تا جریان الکتریسیته را متوقف کند و از آسیب به هر قطعه ای که از آن مدار برق می گیرد جلوگیری کند.
به عبارت دیگر، پیدا کردن یک فیوز ماشین سوخته به این معنی است که یک خطای الکتریکی (احتمالاً افزایش ولتاژ) وجود داشته است، و فیوز هدف خود را برای محافظت از مدار آسیب دیده انجام داده است.
بنابراین، جدای از تعویض فیوز با فیوز جدید، باید وسیله نقلیه خود را برای علت اصلی آن خطای الکتریکی نیز عیب یابی کنید. در غیر این صورت دوباره همان مشکل برای فیوز جایگزینی که در آن قرار داده اید پیش می آید.

چرا فیوز ماشین می سوزد؟

فیوز برای محافظت از مدار الکتریکی می سوزد، اما چه چیزی باعث آن می شود؟
اولاً، اگر فیوز به درستی نصب نشده باشد، ممکن است بسوزد. به عنوان مثال، ممکن است فیوزی با آمپراژ بالاتر از فیوز قبلی نصب کرده باشید. این می تواند باعث بروز مشکلاتی شود که باعث می شود فیوز جدید بسوزد.
علاوه بر این، اتصال کوتاه شایع ترین دلیل سوختن فیوز در خودرو است. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک اتصال ضعیف بین دو هادی وجود داشته باشد که باعث بارگذاری بیش از حد مدار الکتریکی می‌شود.
اتصال کوتاه در اتومبیل ها معمولاً به دلایل زیر اتفاق می افتد:
  • سیم کشی فرسوده: همه خودروهای مدرن دارای سیم های فوق العاده بلندی هستند که مانند رگ های بدن انسان از خودرو عبور می کنند. عایق روی آن سیم ها می تواند پس از سال ها از بین برود. سیم‌های در معرض دید می‌توانند با فریم فلزی خودرو تماس بگیرند و باعث اتصال کوتاه شوند که فیوزها را می سوزاند.
  • خرابی قطعه: اتصال کوتاه همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که اجزای الکتریکی شما خراب شوند. به عنوان مثال، یک مشکل الکتریکی در رادیو ماشین شما می تواند مدار آن را بیش از حد بارگذاری کند و فیوز بسوزد.

 

  • هادی در معرض: سیم‌کشی یا سایر موادی که جریان الکتریسیته را هدایت می‌کنند، هنگام قرار گرفتن در معرض آب باران یا نشت مایعات خودرو، با اتصال کوتاه مواجه می‌شوند.

حتما بخوانید:

علائم خراب بودن دینام

چگونه دریچه گاز خودرو را تمیز کنیم؟


چگونه یک فیوز سوخته را در ماشین پیدا کنید؟

لازم نیست در سرتاسر ماشین خود به دنبال فیوز سوخته بگردید زیرا تمام فیوزها در جعبه فیوز اصلی نگهداری می شوند.

مرحله 1: به دنبال لوازم جانبی یا قطعات مشکل دار باشید

ابتدا به داخل وسیله نقلیه خود نگاه کنید تا هر قطعه الکتریکی را که به درستی کار نمی کند پیدا کنید. دلایل مختلفی وجود دارد که یک قطعه خراب می شود، اما یکی از آنها سوختن فیوز است.

مرحله 2: جعبه فیوز اصلی را جستجو کنید

سپس، باید جعبه فیوز اصلی خودروی خود را پیدا کنید. معمولاً جایی زیر داشبورد یا داخل محفظه موتور است. برای یافتن آن جعبه می توانید به دفترچه راهنمای مالک خودرو مراجعه کنید.
همچنین یک نمودار در داخل جعبه فیوز پیدا خواهید کرد که به شما کمک می کند هر فیوز را شناسایی کنید. موردی را پیدا کنید که مربوط به جزء یا لوازم جانبی معیوب است که قبلاً شناسایی کرده اید.

مرحله 3: فیوز را بردارید و بررسی کنید

برداشت فیوز کار ساده ای است. شما فقط باید آن را مستقیماً بیرون بکشید. می‌توانید این کار را با دست انجام دهید، اگرچه بهتر است با انبردست که برای استفاده با فیوز طراحی شده‌اند، انجام دهید.
سپس فیوز را از نزدیک بررسی کنید. فیوز سوخته دارای یک عنصر سیم سوخته یا ذوب شده در داخل آن است، به این معنی که دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید.
به یاد داشته باشید که بیش از یک فیوز می تواند به طور همزمان بسوزد. بنابراین، ارزش آن را دارد که برخی از فیوزهای دیگر را در حالی که در جعبه فیوز اصلی هستید، بررسی کنید.

آیا می توانید فیوز سوخته را تعمیر کنید؟

فیوزهای برق یکبار مصرف هستند. به عبارت دیگر، آنها قابل تعمیر نیستند، اما می توانید آنها را تعویض کنید.
بخش آسان این است که فیوز را داخل آن قرار دهید، زیرا فقط باید آن را به همان روش قدیمی به داخل نگهدارنده فشار دهید.
با این حال، بخش چالش برانگیزتر شناسایی فیوز مناسب برای استفاده است. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یک جایگزین مشابه با سطح آمپر یکسان خریداری کنید تا از هر گونه مشکلی جلوگیری کنید.
فیوزهای خودرو ارزان هستند، بنابراین نگه داشتن چند جایگزین ایده بسیار خوبی است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *