قطعات

واترپمپ چیست؟

واترپمپ چیست؟

واترپمپ چیست ؟ + نشانه های خرابی واترپمپ

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که واترپمپ چیست و چه وظیفه ای دارد ؟ همچنین با چگونگی کارکرد آن و علائم خرابی آن و اینکه برای دوام بیشتر آن چه کاری کنیم بهتر است ، آشنا می شویم .

واترپمپ خودرو چیست؟

واترپمپ چیست ؟ واترپمپ (پمپ آب) ماشین شما آب را از رادیاتور می گیرد و آن را از طریق موتور به رادیاتور برمی گرداند، جایی که چرخه دوباره شروع می شود و این اطمینان را حاصل می کند که موتور شما بدون توجه به آب و هوا در دمای ثابت باقی می ماند.

آب رادیاتور با عبور از موتور گرم می شود. وظیفه ی واترپمپ این است که آن را به رادیاتور برگرداند ، جایی که این آب بتواند خنک شود. در غیر این صورت، موتور شما بیش از حد گرم می شود.

واترپمپ خودرو چه کاری انجام می دهد؟

واترپمپ یک بخش حیاتی از سیستم خنک کننده خودرو شماست. هدف اصلی آن گردش مداوم مایع خنک کننده از رادیاتور به بلوک موتور خودرو برای جلوگیری از گرمای بیش از حد است. واترپمپ های مدرن بسیار قوی تر هستند، اما هنوز هم این احتمال وجود دارد که بعد از سال ها یا طی کردن کیلومترها خراب شوند .

معمولاً یاتاقان پمپ ممکن است خراب شود یا پمپ دچار نشتی شود که در صورت عدم توجه به موتور خودرو آسیب جدی وارد می کند. خوشبختانه، راه هایی وجود دارد که بدانید واترپمپ شما ممکن است از قبل خراب باشد.

 

<yoastmark class=

واترپمپ چگونه کار می کند؟

واترپمپ خودرو یک پمپ تسمه محور است که نیروی خود را از میل لنگ موتور می گیرد. واترپمپ که به عنوان یک سانتریفیوژ طراحی شده است، سیال خنک شده را از طریق ورودی مرکزی پمپ از رادیاتور می کشد. سپس سیال را به سمت بیرون به داخل موتور و دوباره به سیستم خنک کننده خودرو گردش می دهد.

واترپمپ خودرو از تیغه های پروانه ای و نیروی گریز از مرکز برای حرکت مایع خنک کننده از طریق سیستم استفاده می کنند. پمپ نیروی خود را از موتور خودروی شما با استفاده از تسمه محرک یا تسمه سرپانتین دریافت می کند. تسمه به قرقره واترپمپ متصل می شود و یک محور را می چرخاند که به نوبه خود باعث چرخش پره های پروانه می شود و مکش لازم برای بیرون کشیدن مایع خنک کننده از رادیاتور را ایجاد می کند.

چگونه واترپمپ خودرو می تواند خراب شود؟

۱. صدای خراش یا غرش نشان دهنده فرسودگی یاتاقان های واترپمپ است. اگرچه ممکن است بتوان بلبرینگ ها را تجدید کرد، اما این احتمال وجود دارد که مهر و موم ها نیز فرسوده شوند. برای آرامش خاطر، معمولا واترپمپ کامل تعویض می شود – چون واترپمپ آنقدر گران نیستند که این ریسک را متحمل شویم .

۲. نشت مایع خنک کننده از واترپمپ می تواند نشانه ای از خرابی مهر و موم شفت یا واشر بین پمپ و موتور باشد. اگر مهر و موم شفت باشد، کل پمپ باید تعویض شود، اما اگر واشر باشد، می توان پمپ را جدا کرد، یک واشر جدید نصب کرد و پمپ اصلی را جایگزین کرد.

۳. برخی از واترپمپ های مدرن دارای پروانه های پلاستیکی (پره های فن) هستند که گاهی اوقات می شکند. این منجر به ارتعاشاتی می شود که به نوبه خود باعث از کار افتادن پمپ می شود. همچنین ممکن است پروانه روی شفت شل شود، بنابراین اگرچه پروانه سالم به نظر می رسد، اما چیزی پمپ نمی کند!

چگونه می توانم کاری کنم واترپمپ ماشینم بیشتر دوام بیاورد؟

به خاطر داشته باشید که واترپمپ اغلب توسط تسمه تایم هدایت می شود. در این صورت تسمه باید همزمان با پمپ نو شود. در واقع، برخی از سازندگان توصیه می کنند که هر زمان که تسمه تعویض می شود، پمپ را تعویض کنید.

نگهداری از واترپمپ سالم آسان است: باید مطمئن شوید که مایع خنک کننده موتور در شرایط خوبی قرار دارد و دارای مشخصات و مقدار ضد یخ مناسب است. این از یخ زدن آب در دماهای سرد جلوگیری می کند و به عنوان یک بازدارنده زنگ زدگی عمل می کند و از شکستن ذرات کوچک در داخل موتور و فرسودگی قطعات واترپمپ جلوگیری می کند.

علائم خرابی واترپمپ

  • شایع‌ترین علامت خرابی واترپمپ ، نشت مایع خنک‌کننده در زیر خودرو همراه با گرم شدن بیش از حد موتور است.
  • در صورت خراب بودن یاتاقان‌ها، گاهی اوقات می‌توانید صدای جیغ از پمپ آب نیز بشنوید.
  • دمای ناپایدار موتور نیز رایج است.

در حالی که اینها فقط علائم رایج هستند و نه همه آنها، . در اینجا فهرست دقیق تری از 6 علامت رایج خرابی واترپمپ را برای شما آورده ایم :

۱. نشت مایع خنک کننده

هنگامی که واترپمپ خراب می شود، ممکن است از آب بندی محور یا هر واشر نشت کند. واترپمپ از واشرهایی استفاده می کند که از آب بندی مایع خنک کننده و بدون وقفه بودن جریان آب اطمینان می دهد. با این حال، این واشرها می توانند به مرور زمان خراب شده و کاملاً بی استفاده شوند و باعث نشت مایع خنک کننده از زیر واترپمپ شوند.

۲. صدای جیغ

هنگامی که واترپمپ خراب می شود، ممکن است مایع خنک کننده به یاتاقان های پمپ نشت کند که باعث خشک شدن یاتاقان های چربی می شود و در نتیجه هنگام کار موتور صدای جیغ ایجاد می کند. اگر صدای جیغ از واترپمپ می شنوید، باید آن را در سریع ترین حالت ممکن تعویض کنید، زیرا ممکن است برای ادامه حرکت موتور شما بسیار مضر باشد ، به خصوص اگر پمپ توسط تسمه تایم به حرکت درآید.

۳. از دست دادن محور پمپ آب

یک تسمه تایم یا سرپانتین وجود دارد که واترپمپ را می چرخاند و مایع خنک کننده را پمپ می کند. اگر اکسل پمپ فرسوده شود ممکن است باعث شل شدن تسمه شود. اگر این اتفاق افتاد، شما باید به دنبال تعویض کامل پمپ باشید . برای اینکه احساس کنید محور واترپمپ شل شده است، باید تسمه تایم یا سرپانتین را بردارید. اگر در اکسل تکان یا بازی احساس کردید، فورا آن را تعویض کنید.

۴. بیش از حد گرم شدن موتور

وظیفه اصلی واترپمپ ، پمپ کردن مایع خنک کننده در سیستم برای خنک کردن موتور است. اگر به نحوی از کار بیفتد، شاهد افزایش دماسنج روی داشبورد خواهید بود. این ممکن است به دلایل مختلفی مانند خرابی ترموستات یا سیم کشی کوتاه برق اتفاق بیفتد، اما همیشه باید توسط یک مکانیک خبره آن را بررسی کنید. در غیر این صورت، باید منتظر آسیب گسترده به واشر سر سیلندر، سیلندرها و پیستون ها باشید که همگی می توانند عمر کلی موتور شما را کاهش دهند.

۵. بیرون آمدن دود سفید از رادیاتور

اگر دود سفیدی را دیدید که از رادیاتور خود خارج می شود، نشانه واضحی از خرابی واترپمپ را مشاهده می کنید. بخار موجود در رادیاتور از یک موتور بیش از حد گرم تولید می شود که اگر پمپ به طور کامل کار نکند ممکن است اتفاق بیفتد. در مواجهه با این مشکل بهتر است رانندگی را متوقف کنید، صبر کنید تا موتور خنک شود و سعی کنید توسط یک مکانیک آن را بررسی کنید .

۶. دمای موتور ناپایدار

همچنین می توانید متوجه مشکلات متناوب واترپمپ شوید زیرا ممکن است پروانه روی محور آن شل شده باشد. این باعث می شود ماشین گاهی اوقات بیش از حد گرم شود و گاهی اوقات تا چند هفته خوب کار می کند. با این حال، همیشه بهتر است در مورد این قطعه مهم مطمئن باشید ، بنابراین اگر فکر می کنید که مشکل دارد آن را تعویض کنید.

واترپمپ ماشین من نشتی دارد، مشکل چیست؟

اگر واترپمپ خودرو شما نشتی دارد، یک مشکل است . اینکه چقدر یک مشکل مهم است به شدت نشت بستگی دارد. آن ها معمولاً از دو مکان مختلف نشت می کنند :

مهر و موم شفت یا واشر واترپمپ . در هر صورت، مشکلی وجود دارد و پمپ شما باید تعویض شود. برخی از محصولات توقف نشتی وجود دارد که مستقیماً در رادیاتور خود می‌ریزید و می‌تواند (احتمالاً) نشت را متوقف یا کند کند. اگر از این روش استفاده کردید، به خاطر داشته باشید که این محصولات تنها یک راه حل موقت هستند و راه حل دائمی نیستند. به طور خلاصه، اگر واترپمپ شما نشتی دارد، توصیه می کنیم آن را به مکانیکی ببرید تا آن را تعویض کنند. موتور شما از شما تشکر خواهد کرد.

آیا با واترپمپ خراب رانندگی با خودرو ممکن است ؟

در حالی که رانندگی با ماشین بدون واترپمپ امکان پذیر است، انجام این کار بسیار نا امن و خطرناک است. بدون یک سیستم خنک کننده کارآمد ، وسیله نقلیه شما به سرعت بیش از حد گرم می شود که می تواند منجر به آسیب فاجعه بار موتور شود و هزینه ی چند برابر روی دست شما بگذارد .

 


برای خرید واترپمپ کلیک کنید

واتر پمپ فورد موستانگ
واتر پمپ کرایسلر
واتر پمپ شورلت کروز
واتر پمپ فورد ادج و تاروس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *