قطعات

25 مورد اساسی تعمیر و نگهداری خودرو

25 مورد اساسی تعمیر و نگهداری خودرو

25 مورد اساسی تعمیر و نگهداری خودرو

صرف نظر از اینکه چه برند یا مدل خودرویی را می‌رانید، واقعیت این است که باید به درستی آن را نگهداری کنید. تعمیر و نگهداری مناسب نه تنها باعث می شود خودروی شما به خوبی کار کند، بلکه شما را نیز ایمن نگه می دارد. با این حال، همه ما می دانیم که در زندگی پر دغدغه امروزی چگونه مسائل کوچک که بی اهمیت به نظر می رسند نادیده گرفته می شوند. این مسائل کوچک می‌توانند به مشکلات بزرگتری تبدیل شوند و برای شما هزینه بر شوند.

با توجه به این موضوع، ما 25 نکته را گردآوری کرده‌ایم که می‌توانید برای نگه داری از ماشین خود این نکات را رعایت کنید تا خودروی خود را در جاده سالم نگه دارید.

25 مورد اساسی تعمیر و نگهداری خودرو

 

1. دفترچه راهنمای خودرو را بخوانید

بله، این دفترچه شامل اطلاعات زیادی است، اما بینشی را در مورد کارهایی که برای نگهداری درست از خودروی خود باید انجام دهید، ارائه می دهد. اکثر سازندگان چک لیست تعمیر و نگهداری را در دفترچه راهنما ارائه می دهند، اما اگر در دفترچه راهنمای خودرو شما این چک لیست وجود نداشت، خودتان آن را بنویسید یا چاپ کنید. اگر دفترچه راهنمای خودرو خود را ندارید، می توانید برای یافتن نسخه آنلاین خودروی خود تحقیق کنید.

2. چراغ های هشدار را درک کنید

اگر خودرو با مشکلی مواجه شود یا نیاز به تعمیر و نگهداری داشته باشد، چراغ‌های هشدار بیشتر خودروها روی داشبورد روشن می‌شوند. این مهم است که بدانیم هر چراغ چه معنایی دارد و اگر روشن شود چه باید کرد.

3. لاستیک های خود را به طور منظم بررسی کنید

بررسی منظم آج تایرها فقط یک دقیقه طول می کشد، اما می تواند نجات دهنده باشد. سطح آج شما باید حداقل 1.6 میلی متر در اطراف کل تایر عمق داشته باشد. به دنبال هر گونه نقص یا بریدگی نیز باشید، یا اگر سوراخ یا کنده شدن لاستیک در حال ایجاد است به آن توجه کنید .

4. فشار باد لاستیک خود را به طور منظم چک کنید

فشار باد لاستیک نه تنها برای ایمنی شما کلیدی است، بلکه می تواند بر مصرف سوخت و هندلینگ خودرو شما نیز تأثیر بگذارد. برخی از خودروها دارای چراغ هشدار برای نشان دادن فشار باد کم هستند، اگر خودرو شما چراغ هشدار فشار باد لاستیک ندارد حتما هر چند وقت یک بار به صورت دستی آن را چک کنید .

5. بالانس خود را بررسی کنید

دست اندازها، شن و چاله ها می توانند روی بالانس یا تراز شما تأثیر بگذارند و ماشین شما را به یک طرف بکشند. حتماً با تماشای فرمان به طور منظم بررسی کنید که بالانس خودرو شما در مرکز قرار دارد تا ببینید آیا به یک سمت کشیده می‌شود یا خیر. توصیه می کنیم هر 6 ماه یا 10000 کیلومتر پیموده شده بالانس را انجام دهید.

6. جای لاستیک ها را عوض کنید

بسته به اینکه خودروی شما دیفرانسیل جلو باشد یا عقب، یک مجموعه از لاستیک ها نسبت به دیگری فرسوده تر خواهند بود. برای یکنواخت کردن این امر، باید جای لاستیک های خود را به طور منظم عوض کنید(مثلا لاستیک های عقب را با جلو عوض کنید )

7. گرد و غبار ترمز را پاک کنید

آهن، کربن، دود و کثیفی روی چرخ‌ها و رینگ‌ها جمع می‌شود که لکه‌هایی به جا می‌گذارد. برای جلوگیری از لکه دار شدن رینگ ها باید از آب سرد استفاده کنید و آن را تمیز کنید.

8. تسمه های خودرو خود را بررسی کنید

تسمه ها نقش مهمی در حرکت شما دارند(تسمه تایم ، تسمه سرپانتین و …). باید بدانید آنها در کجای کاپوت قرار دارند و مرتباً آنها را بررسی کنید که مشکلی برایشان پیش نیامده باشد.

9. روغن موتور را چک کنید

روغن روان کننده ای است که تمام اجزای متحرک موتور شما را در حرکت نگه می دارد. بدون آن، موتور خراب می‌شود و از کار می‌افتد. روغن خودرو خود را بررسی کنید و اگر رنگ آن سیاه و لجن است آن را عوض کنید.

10. مایع خنک کننده را بررسی کنید

موتور شما با استفاده از احتراق کار می کند که دارای گرمای زیادی است. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور به مایع خنک کننده در موتور نیاز دارید. مراقب سطح آب در مخزن مایع خنک کننده باشید تا مطمئن شوید که همیشه پر است.

11. مراقب مصرف سوخت خود باشید

اگر اتومبیل شما شروع به مصرف سوخت بیشتر از حد معمول کند، این می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد. چیزی به سادگی تنظیم فشار باد چرخ ها ، می تواند بر مصرف سوخت شما تأثیر بگذارد.

12. فیلتر هوا را تعویض کنید

فیلتر هوا به دور نگه داشتن گرد و غبار و سایر ذرات از موتور شما کمک می کند. اگر فیلتر هوا مسدود شود، می تواند بر راندمان موتور شما تأثیر بگذارد و حتی باعث آسیب جدی شود.

 


حتما بخوانید:

چگونه دریچه گاز خودرو را تمیز کنیم؟

دلایل روشن بودن چراغ چک خودرو

دلایل روغن سوزی ماشین


 

13. حواستان به شمع ها باشد

بدون شمع، موتور جرقه نمی زند و ماشین شما روشن نمی شود. عملکرد خودروی خود را زیر نظر داشته باشید و اگر استارت زدن آن مشکل دارد، همه اینها نشانه هایی هستند که نشان می دهد باید شمع های خود را تعویض کنید.

14. از درجه توصیه شده سوخت استفاده کنید

برخلاف تصور رایج، سوخت با اکتان بالا لزوماً به معنای قدرت بیشتر نیست. سوخت با اکتان بالا برای خودروهایی که تراکم بالایی دارند ایده آل است زیرا از ضربه زدن به موتور جلوگیری می کند. مگر اینکه دفترچه راهنمایتان به شما بگوید که از آن استفاده کنید، به اکتان درجه یک پایبند باشید.

15. مراقب رنگ و جزئیات خودرو خود باشید

برای اینکه خودرویتان جدید به نظر برسد، یک کارواش را انتخاب کنید که از ابزار و تجهیزات مناسب استفاده می کند. یک ماشین تمیز نه تنها خوب به نظر می رسد، بلکه به حفظ رنگ نیز کمک می کند زیرا کثیفی و زباله می تواند به زیبایی بدنه خودرو آسیب برساند.

16. مدفوع پرندگان را نادیده نگیرید

در حالی که نمی توان از طبیعت اجتناب کرد، اما اگر به سرعت پاک نشود اثرات آن می تواند باعث آسیب به رنگ خودرو شما شود. عدم انجام این کار باعث تغییر رنگ و آسیب دائمی می شود.

17. نحوه جدا کردن باتری ها را بیاموزید

باتری ها به راحتی جدا می شوند، اما آیا می دانید کدام ترمینال کجا وصل شده است و کدام یک را باید ابتدا قطع کرد؟ برای جلوگیری از اتصال کوتاه و برای جلوگیری از شوک بد، ابتدا منفی را جدا کنید.

18. کنتاکت های باتری را تمیز کنید

مراقب نشانه‌های خوردگی و کثیفی در کنتاکت باتری خود باشید. اگرکثیفی وجود داشته باشد، باید از یک برس مخصوص برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

19. چراغ ها را بررسی کنید

مراقب لامپ های خود باشید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید. آخرین چیزی که می خواهید این است که بخاطر مشکل چراغ جریمه شوید و یا حتی بدتر از آن منجر به تصادف شود.

20. از دست زدن به لامپ شیشه ای خودداری کنید

اگر با دست روغنی شیشه لامپ را لمس کنید، روغن ها را روی آن منتقل می کنید. هنگامی که چراغ های خود را روشن می کنید یا از آنها استفاده می کنید، قطعات دارای روغن سریعتر گرم می شوند و یکپارچگی نور لامپ را به خطر می اندازند.

21. مراقب برف پاک کن ها باشید

برف پاک کن های آسیب دیده و فرسوده می توانند بسیار خطرناک باشند، زیرا شیشه جلو را تمیز نگه نمی دارند. همیشه مطمئن شوید که تیغه های برف پاک کن شما در شرایط خوبی هستند، به خصوص در فصل بارانی.

22. فیلتر کابین را تعویض کنید

هوایی که شما و خانواده تان در سفر تنفس می کنید از فیلتر هوای کابین عبور می کند. بنابراین، وقتی این فیلتر خراب شود، افراد درون کابین نیز سلامتی شان به خطر می‌افتد. مطمئن شوید که تمیز و بدون انسداد است.

23. تعمیر و نگهداری خود را پیگیری کنید

یادآوری‌ها را تنظیم کنید یا برنامه‌ای را دانلود کنید که به شما کمک می‌کند تا زمانی که خودرویتان نیاز به سرویس دارد فراموش نکنید. برخی از نمایندگی ها و مراکز خدمات حتی زمانی که زمان سرویس شما فرا می رسد، پیامک یادآوری ارسال می کنند.

24. از خرید قطعات تقلبی اجتناب کنید

هنگام خرید قطعات یدکی، از خرید قطعات تقلبی خودداری کنید. به جای خرید قطعات مورد تایید سازنده، یا حداقل، از یک ارائه دهنده معتبر. قطعات تقلبی می توانند خطرناک باشند، ممکن است هر گونه ضمانت نامه ای را که برای ماشین شما اعمال می شود باطل کند، و حتی در صورت تصادف می تواند بر ادعای بیمه شما تأثیر بگذارد.

25. هر تعمیری را خودتان انجام ندهید

اگر مشکلی در ماشین شما وجود دارد، خودتان دست به کار نشوید مگر اینکه 100% مطمئن باشید که می دانید چه کاری انجام می دهید. بهتر است آن را به مکانیک نشان دهید و از او بخواهید هر مشکلی را که ممکن است برطرف کند. اگرخودتان تعمیراتی که از آن مطمئن نیستید انجام دهید ، ممکن است در نهایت ضرر بیشتری نسبت به سود داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *