قطعات

منیفولد چیست؟

منیفولد چیست؟

منیفولد چیست؟

منیفولد چیست؟ منیفولد به لوله هایی گفته می شود که به صورت مجزا به سر سیلندر وصل شده است و کار آن انقال هوا، سوخت و گاز های خروجی می باشد.

جنس آلیاژی که در ساخت منیفولد به کار می رود، معمولا چدن است، درست شدن از چدن باعث بالا رفتن مقاومت این قطعه در برابر حرارت و گرمای بالایی است که به وسیله گاز های خروجی به وجود می آیند.

 

انواع منیفولد

منیفولد ها دونوع می باشند که در اکثر خودروها از آن ها استفاده می شود که شامل:

 

 • منیفولد ورودی
 • منیفولد خروجی (اگزوز)

 

منیفولد ورودی

این منیفولد یک لوله ساخته شدن از جنس چدن می باشد که انتقال مخلوط هوا و سوخت را از کاربراتور به موتور را بر عهده دارد. این منیفولد به گونه ای درست شده است که در هنگام اتصال کاربراتور به آن، مخلوط مواردی که گفته شد به سیلندر برسد. معمولا منیفولد ورودی یک سمت بلوک سیلندر است و به آن متصل، اما در بعضی از خودرو ها این میفولد ها بین دو سیلندر قرار می گیرند.

بهتر است که طراحی منیفولد های ورودی به نوعی باشد که فاصله هر یک سبلندر ها از کاربراتور حدوداٌ یکسان باشد.

قطعاتی که باید روی منیفولد ورودی نصب شوند عبارتند از:

 • دریچه گاز (دریچه هوا)؛
 • سنسور هوا؛
 • کاربراتور (در تغییرات کاربراتور)؛
 • انژکتورها (در موتورهای احتراق داخلی تزریقی)؛
 • توربوشارژری که پروانه آن توسط منیفولد اگزوز به حرکت در می‌آید.
منیفولد چیست؟

منیفولد چیست؟

منیفولد خروجی (اگزوز)

منیفولد خروجی در وافع همان اگزوز ماشین است که کار آن خارج کردن گازهای خروجی از سیلندر موتور است.

جنس میفولد خروجی یا منیفولد اگزوز هم از چدن می باشد و معمولا به کنار سیلندر متصل است. بعضی از موتور های 6 سیلندر هر منیفولد به یک لوله اگزوز مجزا وصل می شود و در بعضی دیگر، یک لوله متقاطع و اگزوز به وسیله یک صدا خفه کن و لوله اگزوز بهم وصل می شوند.

این منیفولد ها طوری طراحی شده اند که تا جایی که ممکن است باعث جلوگیری از همپوشانی شود و فشار برگشتی را تا حد ممکن کم می کند. این کار معمولا با تقسیم منیفولد اگزوز به چند شاخه انجام می گیرد تا گاز ها همگی از یک شاخه حارج نشوند.

با خم هایی که در منیفولد اگزوز وجود دارد باعث حذف محدودیت در جریان هوا می شود. قسمت اصلی و میانی منیفولد خروجی توسط یک تکنیک گرمایی و دمپر اگزوز به منیفولد ورودی یک موتور خطی وصل می شود، این اتفاق فقط زمانی نمی افتد که منیفولد ورودی با آب گرم می شود.

دمپر به شکل یک ترموستاتیک عمل می کند تا گازهای حروجی کنار منیفولد را منحرف سازد. زمانی که موتور ماشین خنک است، همه گازهای حروجی از کنار منیفود ورودی رد می شود. زمانی که موتور گرم است، قسمتی از گاز های خروجی از اگزوز دور آن جرکت می کند و وقتی که موتور داغ می شود دیگر گازهای خروجی از منیفولد ورودی رد نمی شود و به طور مستقیم وارد لوله اگزوز می رود.

 

منیفولد چیست؟

منیفولد چیست؟

 


پایه منیفولد فورد موستانگ
پایه منیفولد فورد تاروس

 

 

 

نحوه عملکرد منیفولد چگونه است؟

منیفولد عملکردی بسیار ساده دارد. زمانی که موتور خودرو روشن می شود، دریچه هوا باز می گردد. در طی حرکت پیستون هنگام مکش، خلاء در حفره به وجود می آید و زمانی که دریچه ورودی باز می شود، مقداری از هوا به سرعت به درون حفره تهی می رود.

 

شکل لوله های منیفولد چگونه است؟

شکل و ظاهر لوله های منیفولد باید دارای شاخصه های مخصوصی باشد. یک اینکه نباید گوشه های تیز داشته باشند، زیرا در این صورت سوخت روی لوله ها باقی می ماند و در نتیجه باعث گرفتگی حفره و مشکل در تامین هوا می شود.

دوم اینکه مشکل مجرای ورودی که همیشه یک چالش برای مهندسان و طراحان بوده اثر هلمهولتز می باشد. زمانی که دریچه ورودی باز می شود، هوا به سوی سیلندر حرکت می کند و پس از مسدود شدن، جریان با اینرسی حرکت می نماید و بعد به طور اتفاقی برمی گردد. این اتقاق باعث به وجود آمدن یک فشار مقاومتی می شود که در حرکت بخش بعدی در لوله دوم ایجاد مشکل می کند.

دو دلیل گفته شده باعث شده تا شرکت های خودروسازی همیشه در تلاش برای ساختن منیفولد های بهتر و پیشرفته تر داشته باشند تا مکش روان تری را ارائه دهند.

دلایلی که چرا لوله های منیفولد ورودی خیلی حائز اهمین هستند:

 

 • زیرا اگر این لوله به نحوی که توئضیح دادیم طراحی نشوند، ممکن است سوخت برروی دیواره ها مجرای ورودی ته نشین شود و این اتفاق در بلند مدت به ماشین آسیب خواهد زد.
 • باقی ماندن سوخت در لوله های باعث باریک شدن مجرای ورودی و اگر این اتفاق همیشگی باشد باعث گرفتگی منیفولد ورودی می شود و می تواند آسیب های هزینه بری به ماشین بزند.
 • برای داشتن یک عملکرد درست در سیستم، ازفرآیندهای طبیعی مثل فشار به وجود آمده به وسیله جریان هوا توسط منیفولد ورودی استفاده می شود..

 

آیا میتوان منیفولد ورودی را تغییر داد؟

خودرو هایی که سال ساخت آن ها پایین است و قدیمی هستند از منیفولد استاندارد استفاده می کنند و فقط در زمانی کارایی دارد که به موتور در حالت کار باشد. به همین دلیل و برای رفع این مواردی که در زیر بررسی می کنیم ساخته شده است:

 

منیفولد ورودی با طول متغیر

این تغییر در برخی موتور ها مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی سرعت میرلنگ پایین است، باید مسیر منیفولد ورودی طولانی باشد. این اتفاق موجب افزایش پاسخ دریچه گاز و گشتاور می گردد. هنگامی که دور ماشین افزایش یافت، طول آن باید کم شود تا پتانسیل کامل ماشین آشکار شود.

برای رسیدن به این اتفاق باید از یک شیر مخصوص استفاده نمود که منیفولد بزرگتر را از کوچکتر جدا کند. این پروسه به وسیله قانون فیزیکی طبیعی تنظیم می شود. بعد از مسدود شدن دریچه ورودی، با توجه به فرکانس نوسان جریان هوا که نسبت به تعداد دور های میل لنگ تعیین می شود، فشار ایجاد شده و منیفولد خاموش را به جرکت در می آورد.

 

منیفولد ورودی متغیر

از این منیفولد ها بیشتر در موتور های توربوشارژ و اتمسری استفاده می کنند. زمانی که سطح مقطع لوله اشعاب کم می شود، سرعت هوا زیاد می شود. بخاطر سرعت جریان بالا، مخلوط هوا و سوخت به نحو بهتری مخلوط میشود که این امر موجب احتراق بهتر در سیلندر های این مدل از موتورها می گردد.

 

 

منیفولد چیست؟

منیفولد چیست؟

دلایل خرابی منیفولد ورودی

مهم ترین دلایل مشکل دار شدن سیستم منیفولد عباتند از:

 • کامل سفت نشدن واشره های منیفولد
 • وجود دوده های فراوان در دیواره های داخلی منیفولد
 • به وجود آمدن یک پله در نقاط متصل (دومیلی لیتر مانع در منیفولد ورودی قدرت موتور را 20 درصد کاهش می دهد)
 • حرارت بیش از اندازه
 • زمانی که واشر ها زیاد داغ می شود و یا هنگامی که پینهای بست شل می شوند، خاصیت خودشان را از دست می هند.

 

نحوه تشخیص عیوب منیفولد

برای تشخصی عیوب منیفولد باید به مواردی که در ادامه توضیح میدهیم توجه کنید.

 

مایع خنک کننده نشت می‌کند

وقتی که متوجه شدید ضد یخ کم می شود، یا در زمان رانندگی بوی بد سوختن ضد یخ به شمامتان رسید و زیر ماشین ضدیخ نو ریخته می شود جز علائم خرابی منیفولد ورودی است.

هوا نشت می‌کند

نشت هوا مورد دیگر حرابی منیفولد ورودی می باشد. هنگامی که دور موتور ماشین بالا می رود و پایین نمی آید یعنی منیفولید توسط واشر ها هوا را می مکد. شما می توانید با تعویض واشر این مشکل را حل نمایید.

گاهی ممکن است نشت هوا بخاطر مشکل دار بودن لوله منیفولد ورودی باشد. این مشکل می تواند یک ترک کوچک یا یک شکستگی باشد. در چنین شرایطی باید این قطعه تعویض گردد تا مشکل حل شود. حتی گاهی تغییر شکل منیفولد هم می تواند باعث مشکل در روند کار ماشین شود، که در چنین شرایطی صدای خش خش از زیر کاپوت زمانی که ماشین روشن است به گوش می رسد و از این طریق قابل تشخیص است.

 

به وجود آمدن کربن در توربوشارژ

این مشکل فقط در ماشین های توربوشارژ اتفاق می افتد. رسوبات کربن موجب کم کردن قدرت موتور، سوخت بد و هم چنین افزایش مصرف سوخت شود. یکی دیگر از نشانه های این ضعیف شدن موتور است که ممکن است در اثر گرفتگی لوله های ورودی باشد که نی توان با جدا کردن و نمیز کردن کلکنور این مشکل را حل کرد. ولی تمیز کردن منیفولد دردسرهای خاص خودش را دارد و تعویض آن به صرفه تر می باشد.

 

کلام آخر مقاله منیفولد چیست؟

سعی کردیم در این مقاله به تمام مواردی که در مورد منیفولد وجود دارد را تشریح کنیم اگر سوالی بود که با خواندن این مقاله به جوابش نرسیدید می توانید در قسمت نظرات سوالتان را مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *